HAKKIMIZDA

Firmamızın yolculuğu, Mustafa KOÇYİĞİT’in 1968 yılında kurduğu mütevazı bir atölyede ahşap doğrama üretimi ile başladı. Sürekli yeni fikirler üreten ve bunları aldığı işlerde uygulamaktan çekinmeyen Koçyiğit, kısa sürede sektöründe aranan bir usta olmayı başardı.

1978 yılında Büyükada’da yaşadığı eve kapı ve pencere doğraması yaptırmak isteyen Ermeni bir iş adamı, ada şartlarına dayanabilecek bir ürün ve bunu yapabilecek bir usta arayışındaydı. Ürünleri sektörde tanınmaya başlayan Koçyiğit ile irtibata geçen iş adamı, kendisinden; tuzlu ve aşındırıcı rüzgarlara dayanabilecek, sürekli bakım istemeyecek, üstün yalıtım özelliği sağlayabilecek ve bu özelliklerine rağmen estetik bir görünüm sağlayabilecek bir doğrama istedi. Bunun üzerine bir yıl kadar atölyesinde denemeler yapan Koçyiğit, çözümün alüminyum ve ahşap malzemenin bir arada kullanılmasında olduğuna karar vererek, dünyanın ilk alüminyum ahşap kompozit doğramasını üretti. Doğrama teknolojine yön veren bu buluşu ile Alüminyum Kompozit Sanayi; ALKOSAN adı da doğmuş oldu.

Koçyiğit’in ürettiği yeni sistem içeride ahşap sayesinde estetik ve sağlıklı bir ortamı mümkün kılıyordu. Ahşap ve alüminyumun birleşiminden doğan bu mükemmel sistem sayesinde o güne kadar yakalanamayan bir verimlilikte ısı ,dayanaklılık ,estetik ve ses yalıtımı sağlıyordu. Öyle ki; Koçyiğit, malzemedeki yüksek yalıtımı anlatabilmek için dış kısmını ısıttığı profilin iç kısmını eliyle tutarak izleyenlerde hayret uyandırıyordu.

1984 yılında ürünü artık dünyaya tanıtmak isteyen Koçyiğit, ülkenin önde gelen üniversitelerinden davetiyeler alıyor ve organizasyonlara katılarak ürününü tanıtıyor ve kataloglar gönderiyordu. Bu dönemde ALKOSAN’ın doğrama teknolojisi dünyanın önde gelen bir çok firmasınca temel alınmaya ve üretilmeye başlanmıştı.

Alüminyum ahşap kompozit doğrama sistemini geliştirmeyi sürdüren ALKOSAN 1994 yılında yurtdışına açıldı. Heyecanını hiç yitirmeyen ve yeni şeyler denemekten hiç bıkmayan bir Türk mucidin buluşu bu gün Libya Başkanlık Sarayından, Amerika Büyükelçiliği, T.C. Başbakanlık Makam Binasına kadar birçok tarihi ve kurumsal binada boy gösteriyor. 18 ülkede gerçekleştirilen bir çok mega projede imzası bulunan ALKOSAN’ın 68 yılındaki o küçük atölyede Sn. Koçyiğit’in keşfetme ruhu ile başlayan yolculuğu bu gün bir dünya markası olarak devam ederken şirket kurucumuz Sayın Koçyiğit’i saygıyla yâd ederiz.

 

İnternet sitemizi kullanarak Gizlilik Sözleşmesini ve KVKK Politikamızı kabul etmiş olursunuz.